Jak si drobně poladit kolimátor R201S

Ačkoliv se tento článek zabívá úpravou kolimátoru R201S (kopie ADCO Hot Shot), obdobným způsobem si lze "poladit" i všechny ostatní levné, jednoduché, otevřené, průhledové kolimátory. R201S byl zvolen proto, že je v současnosti velmi levně k dostání, snadno se modifikuje, jeho základní konstrukce není špatná a v neposlední řadě i proto, že s ním máme rozsáhlé zkušenosti.

Standartní - neupravený - výrobek

Pokud tento výrobek využíváte jako neprůhledový kolimátor, pak je pro paintball vcelku dostačující už v základu. Pokud ho ale chcete používat jako plnohodnotný průhledový, v "polních podmínkách", brzy narazíte na několik podstatných nedostatků. Výrobky této cenové hladiny pochopitelně nemají takové užitné vlastnosti, jaké oceníte u mnohem dražších kousků. Lze si je ale celkem snadno a doslova za pár šupů upravit tak, aby vám v paintballu poskytovaly obdobné služby. Netvrdím, že za pár stovek lze pořídit totéž, co nabízí špičkové kolimátory v ceně několika desítek tisíc. Tvrdím jen, že získáte něco, co vám - po pár úpravách - na paintballové zbrani dokáže poskytnou téměř ty samé služby, protože se jim to zde vyrovná v těch nejpodstatnějších ohledech důležitých pro hru.


Co budeme k úpravám potřebovat?

Polotovary:

3mm 3V červená supersvítivá LED
Potenciometr 5 kOhm s vypínačem
Odpor 100-150 Ohm
Pouzdro pro dvě mikrotuškové (AAA) baterie
kus duše na bicykl
Nástroje:

pájka (pistolová nebo mikropájka)
trocha cínu a pár drátků
vteřinové lepidlo
ostrý nůž, malý pilníček
jemnou pilku, nebo pilový list


Výměna diody

Velká většina těchto kolimátorů je osazena dvoubarevnou červeno-zelenou diodou, kde přepínání barvy bodu slouží jako jediná regulace intenzity jeho svitu. Toto řešení je možná výhodné pro výrobce, ale ne pro uživatele. Důvod proč prakticky všechny lepší kolimátory používají bod pouze červené barvy je ten, že červené světlo kvůli své vlnové délce tolik nenarušuje noční vidění lidského oka jako světla jiné barvy. Zelená dioda má naopak asi nejlepší poměr spotřeby a subjektivní svítivosti (lidské oko je na vnímání zelené barvy údajně mimořádně citlivé), což z ní u levných kolimátorů dělá vhodnou alternativu do silných světelných podmínek. Zelené světlo z diody má asi dvojnásobný světelný výkon a na většině pozadí je vidět ještě lépe, než by tomu odpovídalo. Použitím dvoubarevné červeno/zelené diody tedy výrobce docílí slušného rozsahu použitelnosti v různých světelných podmínkách vzhledem k velmi primitivní konstrukci a nepatrné ceně.

Vyjma lidí postižených vzácnou chorobou nebo maniaků hrajících na jatkách asi není důvod proč používat bod jiné barvy než červené. Přechod z dvoubarevné diody na jednobarevnou mimo to také umožní omezit v kolimátoru zbytečnou kabeláž. A protože většina paintballistů hraje prakticky jen a pouze ve dne a spíše než na slabé světělné podmínky narazíte na silné, je místo dvoubarevné LED tedy ve vašem levném kolimátoru vhodnější použít sice pouze červenou, ale supersvítivou, tedy zkrátka s daleko vyšším max. výkonem. Vhodná LED je 3mm super-svítivá červená LED 3mCd/20mA s úhelem svitu 15-20°.


Doplnění regulace intenzity svitu bodu

Jedním z nejzávažnějších nedostatků těchto kolimátorů je omezená (pouze dvoustupňová) regulace intenzity svitu bodu. Různé světelné podmínky totiž vyžadují různou intenzitu jeho svitu - nejen proto, aby jste tečku prostě jen viděli a aby Vás naopak neoslňovala, ale také aby měla vždy jasně zřetelný, ostře ohraničený tvar, díky kterému pak můžete využít její konstantní velikosti i jako "měřidla". Plnou regulaci intenzity svitu bodu od maxima daného bezpečným výkonem diody až do naprostého minima vyrobíme ve skutečnosti velmi jednoduše tím, že do elektrického obvodu doplněníme potenciometr (proměnný, ručně ovládaný odpor), ideálně pak takový, který nám nahradí i vypínač. Vhodné je použít buď potenciometr 5 kOhm s vypínačem, nebo 10 kOhm bez vypínače. Osobně jsem koupil vyobrazený potenciometr 5 kOhm s vypínačem, z něhož jsem pak odstranil celou zadní část západky nulové polohy a zkrátil jeho točítko, aby byl co nejvíce schovaný ve stávajícím těle kolimátoru.

Podomácké ¨odlehčení¨ původního potenciometru - došlo ke zkrácení točítka a odstranění západky pro polohu vypnuto Podomácké ¨odlehčení¨ původního potenciometru - došlo ke zkrácení točítka a odstranění západky pro polohu vypnuto

Pro tento potenciometr jsem následně vyřízl čtvercový otvor na boku těla kolimátoru, vedle původního vypínače. Aby nenarušoval pohyb lišty s krátkým tubusem a zrcadlem, bylo nutné lehce jednu stranu lišty na její spodní části profilu I drobně upravit. Následně už nic nebránilo zalepení potenciometru do těla kolimátoru a odpovídajícímu připájení kontaktů.


Doplnění tubusu proti odleskům pozadí

Pokud je to možné, na přední stranu, před sklíčko je vhodné zalisovat kus trubičky a přes vršek dozadu, co nejdále až za zadní stranu převléci kus duše z pneumatiky od bicyklu. Tímto způsobem dokážete podstatně eliminovat většinu odlesků. Druhotným přínosem této úpravy bude ochrana proti zašpinění sklíčka.

Lze to ale také řešit daleko radikálněji, celý krátký "tubus" opatrně odřezat, vyjmout z něj sklíčko a na tělo pak nalepit nový tubus. Viděl jsem výtvor člověka který na tento kolimátor nainstaloval tubus se 40mm zrcadlem (polarizovaným sklíčkem), který získal z levné hračky - nestavitelné "funkční makety" kolimátoru pro airsoft od firmy STTi. Cenu za nejkrásnější design by s tím sice nevyhrál, ale mezi dokonale fungujícími 40mm kolimátory v ceně pod 300 Kč zas není zrovna velká konkurence :-) takže pokud máte peněz pomálu, ale času nazbyt a baví vás kutit...


Změna baterií

Malé jednorázové knoflíkové lithiové baterie CR2030 mají kapacitu max. 220 mAh. Ačkoliv s nimi výrobce inzeruje dobu provozu až 120 hodin, ve skutečnosti vám na plném výkonu bez poklesu svítivosti vydrží nanejvýš 12 hodin. I to sice pro běžné použití dostačuje, ale při dlouhodobém využívání nejspíš brzy zjistíte, že nějaké dobíjecí akumulátory s větší kapacitou by byli vhodnější - jednak pak provoz vyjde dlouhodobě levněji, druhak vyšší kapacita omezí riziko vybití v akci a také - a to hlavně - se tím zlepší konsistence svitu bodu během použití.

Doporučil bych použití dvou mikrotuškových (AAA) dobíjecích akumulátorů, které parametry vyhoví, jsou přiměřeně velké a všeobecně dostupné - jak samotné, tak i co se nabíječek a různého příslušenství týče. Kapacita NiMh modelů se dnes běžne pohybuje mezi 650-900 mAh (což pro nás znamená 33-45 hodin provozu na maximálním výkonu na jedno nabití).

Při použití AAA článků místo knoflíkové baterie je třeba do obvodu přidat odpor aby jste diodu nespálili. Jeho přesná hodnota závísí na tom, jaké konkrétní baterie chcete používat. Většina jednorázových (nedobíjecích) mikrotužek dává shodně jako velké tuškové proud 1.5V, zatímco některé nabíjecí mikrotužky dávají "jen" 1.2V. Tomu je pak třeba přizpůsobit odpory, aby jste v kolimátoru mohly maximálně využít výkonu diody, ale aby jste ji naopak nepřetěžovali a tím nesnižovali její jinak velmi vysokou životnost. Obecně se dá říct, že pokud zvolíte odpor 150 Ohm, asi neuděláte špatně v žádném případě.

Pokud jde o konkrétní vhodný typ akumulátorů pro tento kolimátor, pak v zásadě nepotřebujete nic extra, můžete použít téměř jakékoliv. Vyhnul bych se ale těm nejlevnějším modelům, zvláště pak těm, které už prodejcům nějakou dobu leží na skladě. Přílišné šetření se nevyplácí. Protože nejde o extrémně drahé zboží, které vám navíc vydrží léta (třeba i po úplné destrukci vašeho kolimátoru), nebál bych se naopak tady sáhnout rovnou po tom nejlepším co si aktuálně můžete zaplatit. Podle mých zkušeností nejlepší tušky a mikrotušky vyrábí značka Sanyo a to konkrétně provedení pro vysoké vybíjecí proudy (HR-4U), které jsou prakticky nezničitelné. Po nich následuje asi značka GP a po ní snad některé modely od firmy Panasonic. Ale obecně vzato je to celkem jedno - i relativně levný akumulátor by měl vyhovovat.V rámci výše zmíněných úprav doporučují provést výměnu všech drátků na které sáhnete za silnější. Ne že by to bylo nějak extrémně zapotřebí, ale původní extrémně tenounké drátečky moc důvěryhodným dojmem nepůsobí a neexistuje žádný rozumný důvod proč je nevyměnit za silnější.Protože se tubus kolimátoru ADCO Sureshot pohybuje společně s sklíčkem, je možné na něj s výhodou umístnit pomocná miřidla určená především pro rychlou střelbu na velmi krátkou vzdálenost a jako pomůcka k rychlému zalícení. U ADCO Hotshot lze podobná miřidla umístnit uvnitř lišty, na její spodní, respektivne horní hranu.


Finanční náklady na popsané úpravy jsou zanedbatelné, do věci se investuje především čas. To zda se vám to vyplatí, vzhledem k tomu, že výsledek není neprůstřelný, je otázka kterou si musíte zodpovědět sami. Pokud podobný výrobek máte, a ve standartním provedení vám nestačí, každopádně myslím škoda se jej zbavovat pokud chcete lepší. Vhodnější je si ho vylepšit. Po provedení těchto úprav také v neposlední řadě nebudete mít kdykoliv v budoucnu problém si kolimátor opravit, pokud tedy nebude zcela zlikvidován například rozstřílením celého těla, nebo reflexního sklíčka.


http://www.theledlight.com/ledcircuits.html...


NA ČLÁNKU SE PRACUJE, BUDE DOKONČEN POZDĚJI