Masky a mlžení, problémy a řešení


Mlžení skel ochranných masek je jedním ze základních problémů paintballu, respektive paintballové výstroje. V extrémním případě se vám maska po krátké chvíly rychle zamlží a vy neuvidíte ani na krok, přičemž v takovém případě toho samozřejmě moc nenabojujete. Sundavat a čistit si masku při hře pochopitelně s ohledem na vlastní bezpečnost dost dobře nejde.

Problémy s mlžením se pokouší řešit různé antimlžící přípravky, termální skla a "klimatizované" masky, ale žádné takové řešení nefunguje bezezbytku. S mlžením masky se popravdě tím či oním způsobem musí vypořádat každý hráč individuálně. K paintballu to prostě patří asi stejně tak, jako čištění a údržba zbraní.

Ačkoliv většina hráčů vnímá mlžení jako něco náhodného, co je mimo jejich kontrolu, skutečnost je naopak taková, že větší část problémů s mlžením si lidé způsobují lidé sami, vlastní nezkušeností a špatným použitím masky. Zkušený hráč dokáže mlžení z větší části elmiminovat... minimálně natolik, aby tím získal výhodu nad ostatními.


Teorie, věda a fyzikální podstata mechanismu mlžení

Mlžení skla není nic jiného, než kondenzace malých částeček vody z ovzduší na jeho povrchu. Dochází k ní vlivem ochlazování skla, nebo zvyšování teploty či vlhkosti vzduchu v jeho okolí.

Vzduch v sobě obsahuje určité množství vody v plynném stavu (ve formě vodní páry). Toto množství je označováno jako vlhkost vzduchu. Je časově proměnlivé a liší se také od místa k místu. Pro danou teplotu je vzduch schopen pojmout vždy jen omezené množství vodních par. Platí zde úměra, čím vyšší je teplota, tím více je vzduch schopen pojmout vodních par. Z toho vyplývá, že pokud se vzduch začne ochlazovat, jeho schopnost pojmout vodní páry se snižuje a ty pak od určitého bodu začnou kondenzovat, a to zpravidla na povrchu studenějších objektů o které se vzduch ochlazuje.

Relativní vlhkost vzduchu (někdy označovaná rovněž jako poměrná vlhkost) je poměr mezi aktuálním množstvím vodních par ve vzduchu a množstvím, které by měl vzduch o stejném tlaku a teplotě při plném nasycení. Udává se v procentech (%). Za normální pokojové teploty je je pro lidské zdraví ideální relativní vlhkost vzduchu mezi 30% a 40%. Rosný bod lze považovat za jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu. Nejčastěji je udáván jako teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100%). Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.

Příklad: když se sprchujete, v koupelně stoupá teplota a vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu dosáhne rosného bodu odpovídajícímu dané absolutní vzdušné vlhkosti (množství vodních par v metru krychlovém vzduchu), začne voda kondenzovat. Lze to sledovat například na zrcadle, jehož teplota je nižší než hodnota rosného bodu. Zrcadlo se zarosí. Jakmile se po chvíli zrcadlo zahřeje na okolní teplotu, sražená vodní pára se ztratí.


Zkušenosti z paintballové praxe kdy lze problémy očekávat - vliv terénu, klimatu a denní doby

Podle zkušeností se problémy s zamlžováním skel nejvíc projevují za současného velkého vlhka a horka, nebo naopak za teplot hluboko pod bodem mrazu. V zimě způsobují komplykace velké rozdíly teplot pod maskou a venku, v létě se zas víc potíte a je tu i větší vzdušná vlhkost. Velké problémy můžete očekávat brzy ráno kdy je chladno a padla rosa, po dešti, nebo vždy když je mlha (která zas na druhou stranu vypovídá o tom, že se "mokrá" situace změní).

Mlžení bývá horší tehdy, když se nepohybujete, ale jste zalezlý někde v provlhlém, studeném ďolíku za větrem. Při pohybu vám totiž proudění vzduchu prostor pod sklem ventiluje, zatímco při vyčkávání jednak k ničemu podobnému nedocháží a druhak pak jste zpravidla z taktických důvodů níž (ležíte, klečíte), tedy i blíž ke zdrojům vlhkosti a dál od míst kde vzduch přirozeně proudí. U malých vodních ploch můžete očekávat silné mlžení, u větších se podobný efekt tolik neprojevuje neboť je tu sice větší vlhkost, ale proudění nad nimi také nic neomezuje a dost to tu tedy fouká. Za větrných dní, na otevřenějších, výše položených prostranstvích a v patrových budovách s neuzavřenými okny se problémy s mlžením také objevují daleko méně.


Jak se chovat během hraní

Masku si je nutné předně správně nasadit - tak aby vám bezpečně seděla na hlavě a aby vám utahovací řemen co nejlépe přitlačoval těsnění okolo skel k hlavě. Pokud maska nemá vhodné těsnění (což bohužel mnoho z nich nemá), je to velmi těžké pořízení, protože ať děláte co děláte, budete si dýchat pod sklo, což se velmi rychle projeví. Alespoň trochu si můžete vypomoci obyčejným šátkem, nebo kusem přiměřeně čistého hadru které při vhodném navázání jednak vytvoří dodatečné těsnění, druhak sají pot a nakonec i odvedou vámi vydechovaný vzduch trochu dál od skla (obdobně tak se to řešilo u prvních paintballových masek které těsnění prakticky ani neměly a podobali se potápěčským brýlím). Navazování šátku je ale úplná alchymie a i při jejím "dokonalém zvládnutí" jde jen o vyloženě nouzové řešení - dobré těsnění na masce je prostě základní věc, bez které se dost dobře obejít nejde.

Při hře se je vhodné pokud možno neustále pohybovat a vyhýbat se vlhkým, níže položeným místům. Schovávat se v promáčených ďolících nebo lehat do mokré trávy není dobrý nápad. Postupovat bažinou kde se vzduch nehne také ne. Zastavovat se je naopak vhodné na místech kde je průvan - např. u okna, v chodbě, podél rohů (zvláště delších) budov, uprostřed lesní cesty, na palouku nebo v jakýchkoliv podobných místech kde to alespoň trochu fouká. Během půl minuty pobytu, nebo pár vteřin rychlejšího pohybu takovýmto prostorem pak můžete mít i silně zamlžené sklo dokonale vyčištěné přírodními silami - ventilátorem matky přírody. Vždy tu ale pochopitelně jde o určitý kompromis mezi paintballovou "protimlžící" a "bojovou" taktikou, ale také o celkovou dobrou volbu hracího prostoru.


Jak se chovat mezi hrami

Čas mezi jednotlivými hrami pro zkušené hráče není jen "organizační přestávkou" a nechtěným prostojem, ale také časem přípravy na další hru. Pokud vždycky po konci hry jednoduše maskou lupnete na zem a volný čas zabijete tím, že si dáte cigárko, o problémy v následujících hrách si vyloženě říkáte.

Obecně platí, že maska by měla být buď nasazená na obličeji, nebo sundaná. Těsnění i ventilace masky je dělaná tak, aby bránila mlžení je-li maska správně nasazena. Pokud si ale masku například švihácky zvednete na čelo, můžete počítat s tím, že se vám spolehlivě zamlží hned jak si ji znovu nasadíte - z hlediska mlžení je totiž pak maska v daleko horší pozici než kdyby byla nasazena. Při velmi krátkých přestávkách si tedy masku buď nechte nasazenou, nebo si ji sundavejte.

Názorný příklad jak nezacházet s paintballovou maskou

Jakmile se PO hře ocitnete v bezpečném prostoru (tzn. tam kde se JISTĚ nehraje ani nestřílí), masku si vždy okamžitě sundejte, nechte ji co nejdéle "větrat" a velmi pečlivě si ji nasaďte až bezprostředně před začátkem další hry. Mezi hrami si také vždy důkladně vysuště molitanové těsnění - pakliže nasákne potem, brzy končíte ať už máte jakkoliv dobrou masku. Pro intenzivnější, delší hraní je ideální - ovšem pro mnoho hráčů obtížně realizovatelné - mít masky dvě a ty mezi hrami střídat (takže zatímco jednu z nich nosíte, druhou necháváte větrat).

Pokud jste byli vyřazeni zásahem do masky, nebo i jen "osprchováni" popraškem z rozbité kuličky, co nejlépe sklo vyčištěte, optimálně za použití jemného a suchého papírového ubrousku / kapesníku / toaletního papíru a čistícího/protimlžícího přípravku. Špinavé a mastné sklo je k mlžení zpravidla daleko náchylnější, nehledě na to, že nečistoty na skle sami o sobě omezují viditelnost. Je velmi pravděpodobné, že v průběhu dne budete právě do masky zasaženi, takže je dobré s tím počítat a vybavit se na to - nemít čím si masku utřít je opravdu velmi hloupé.

Pravidelně mezi hrami si sklo otírejte ikdyž vypadá čistě a nejsou na něm dosud patrné známky zamlžování - průběžně se na něm totiž sráží vlhkost v tenkém filmu který okem nevidíte. Při čistění skla si ale dávejte dobrý pozor, protože materiál z něhož je vyrobeno je sice pevný a odolný proti nárazu, ale překvapivě lehko se poškrábe, například pokud se vám mezi ubrousek dostanou malé částečky pevných nečistot. K utírání masky je často doporučovaná je utěrka z mikrovlákna, ale vystačit si lze velmi dobře i s jakýmkoliv jemných hadříkem. Alespoň vždy na začátku každé hry by každopádně vaše sklo mělo být čisté a suché. Jediné co na něm může být je tenký film protimlžícího přípravku (netřeba jím plýtvat, na celou plochu skla docela stačí pár kapek, větší vrstva na sebe naopak nabaluje nečistoty). Za mrazu je naopak často vhodné protimlžící přípravky nepoužívat, respektive sklo udržovat prostě čisté a suché (mnohé tyto přípravky totiž nejsou mrazuvzdorné a protože zcela samozřejmě obsahují i vodu, mají tendenci pouze podporovat vytvářní námrazy a jinovatky na skle).

Stejně tak jako masku si vždycky mezi hrami utřete i obličej. Pod maskou se má člověk po delší době tendenci potit za každého počasí a pot odpařující se nebo stékající z vašeho obličeje pochopitelně věci nepomůže. Netřeba asi rozvádět, že z podobného důvodu nelze doporučit ani nadměrně teplé oblečení (častá chyba nováčků snažících se vytvořit si "pancéřování"), stejně jako různé kapucy, kukly a případné maskovací propriety, které narušují cyrkulaci vzduchu (pokud si myslíte, že se bez podobných věcí neobejdete, použijte raději řídkou maskovací síť, než maskáčovou látku nebo houni ve stylu obleku ghille). Vhodné oblečení do daných podmínek tedy nejen přispívá k vaší teplené pohodě, ale je klíčové i pro váš výhled.


Výběr a úprava vaší osobní masky

Problémů s mlžením se nikdy nezbavíte, dokud si nepořídíte vlastní masku a individuálně si ji neupravíte. Paintballová maska je totiž asi stejně tak individuální záležitost, jako váš obličej a tak je šance že někdo vyrobí masku přesně na váš obličej celkem malá... a ještě menší je šance, že vám někdo masku která bude optimální právě pro vás půjčí - a to nejen z toho důvodu, že do erární výstroje nikdo neinvestuje tolik (peněz ani času), jako do své osobní (na druhou stranu se ale k takové výstroji také jen málokdo jako ke své vlastní chová).

Možná vás to překvapí, ale maska kterou si pořídíte nemusí být ani drahá ani nemusí mít dnes populární termální sklo. To co je skutečně důležité, je její základní uspořádání - musí vám tedy hlavně vyhovovat její základní tvar. Se vším ostatním se dá něco dělat, ale pokud se do masky prostě "nevejdete", její nošení vám bude už na první pohled nepohodlné, nebo nebude krýt to co by podle vás krýt měla, máte smůlu, protože náprava těchto věcí je velmi obtížná, pakliže vůbec možná. Důležité zkrátka je, aby vámi zvolená maska měla pro vás osobně vhodné tvarování těla masky i skel (pokud nenosíte brýle a nevlastníte zbraň notoricky známou obtížným zalícením (např. Traccer), můžete si rovnou blahopřát, protože budete mít mnohem snažší práci).

Základní věcí (u které by jste s úpravami měly začít) je dobré utěsnění v místech kde vám maska přiléhá k obličeji. Pakliže zde totiž maska dobře netěsní, horký a vlhký vzduch který vydechujete se rychle dostane pod sklo a tady brzy udělá své. Dražší masky mají zpravidla i lepší těsnění, což je do značné míry důvodem, proč poskytují lepší služby. Mnoho masek má bohužel vyloženě špatné těsnění, nebo přinejlepším těsnění, které vyhovuje jen velmi malému procentu hráčů. Často přitom jde o "nové", zlevněné modely kdysi úspěšných starších masek, prodávané ve své době za velké peníze. Pomoc je velmi jednoduchá - opatrně z masky originální těsnění strhněte a nalepte tam nové. V každém solidním paintballshopu by jste měly sehnat nové náhradní těsnění za přiměřené peníze. Vyberte typ si z lepší řady masek podobné té vaší. Můžete ale si ale také sami vyříznout nové těsnění podle toho starého. Nejlepší je dvouvrstvé těsnění - základní tenčí vrstva třeba z neoprenu a na něm druhá z přiměřeně tlustého a měkkého molitanu který vám spolehlivě dolehne k obličeji a vytvaruje se podle něj. Obojí lze celkem dobře lepit běžným vteřinovým lepidlem.

Pružný upevňovací popruh je další důležitou částí masky. Vetšinou není vyloženě špatný, ale často potřebuje pár úprav, aby se dal spolehlivě utáhnout na vámi požadovanou úroveň a aby si ji byl schopen v průběhu hry i uchovat. Velká část popruhů je totiž dnes stavěna tak, aby je bylo možné hlavně snadno nasadit a utáhnout, nikoliv aby šly dobře stáhnout a dobře držely po delší dobu. Stejnou péči je vhodné věnovat i podbradnímu řemínku. Ten se sice zprvu objevil pro zajištění masky na hlavě i při zásahu dávkou, ale praktický může být i pro zlepšení přilnavosti těsnění - jde o to najít jeho správnou polohu a délku, často je třeba značných úprav nejen délky řemínku, ale i jeho polohy a uchycení.

Další do čeho se můžete pustit jsou větrací otvory, především v oblasti okolo úst a brady. Zdá-li se vám jejich počet nedostatečný, můžete opatrně a uvážlivě doplnit další - řídit se lze jednoduše tím, jak silně jsou perforována nejslabší místa masky.

Důležitá je i častá výměna skel vaší masky a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale i kvůly lepšímu vidění - poškrábané sklo ničemu neprospívá a zvláště při začínajícím mlžení, nebo za zhoršených světelných podmínek se drasticky podílí na snížení viditelnosti.

Pro většinu masek je dnes dostupné termální sklo a někdy už ani není tak drahé. Pokud si můžete dovolit jeho pravidelnou obměnu a nezpůsobuje-li vám jiné problémy, nemusí být špatné si jej pořídit. V některých případech ale termální sklo nepomůže, nebo může dokonce i způsobovat víc škody než užitku (problémem je například rozlepující se vzájemné uchycení obou skel a ztráta těsnosti, případně průnik vody nebo nečistot mezi skla). Termální skla fungují tak, že pomocí střední vzduchové vrstvy jednak snižují teplotní rozdíly na stranách jednotlivých skel a druhak - a to hlavně - oddělují vnitřní část s nejvyšší vlhkostí od vnější nejstudenější části.

Náčrtek konstrukce termálního skla Schéma funkce termálního skla

Z toho vyplývá, že od termálního skla nelze očekávat zázraky a že mlžení zcela nezabraňuje, jen ho do značné míry omezuje a oddaluje. Termální sklo je perfektní pokud hrajete krátké hry za dobrého počasí (malá vlhkost, lehký vánek), takže je skvělé například pro hráče sportovního paintballu, ale v opravdu extrémních podmínkách samo o sobě zpravidla nefunguje (někdy to dokonce vypadá že spíš škodí). Čištění termálních skel je také daleko komplykovanější a hráči kteří jsou zvyklý na něj spoléhat se zde pak často ocitají v daleko větší nevýhodě, než hráči kteří jsou prostě "problémy s mlžením" navyklí řešit. Lidem kteří nosí pod maskou brýle je také termální sklo zcela k ničemu a spíš než aby jim pomáhalo jim jen další problémy způsobuje (víc izoluje a o to víc se jim pod ním tedy mlží brýle). Obecně je také termální sklo užitečnější za nižších teplot, než za vyšších.Podmínky kondenzace vodních par na okně obytného domu - graf vnější teploty vzduchu a vnitřní relativní vlhkosti při kterých dojde ke kondenzaci vodních par uprostřed skla obytného domu při vnitřní pokojové teplotě 21°C, vnější rychlosti vzduchu 7 m/s a nízké sluneční aktivitě. Nad křivkami dochází ke kondenzaci vodních par, pod křivkami k ní nedochází dokud může vzduch v okolí skla volně cirkulovat.

Zdroj: Lawrence Berkley National Laboratory, University of California


Pokud chcete hrát ve skutečně extrémních podmínkách, velmi dlouhé hry, nebo si hrát na snajpry (k čemuž ve většině případů nějaké to plazení ve sračkách, vyčkávání a spousta krycích propriet patří) asi se neobejdete bez "klimatizace". Její úloha spočívá především v tom, že vám umožní jednou za čas vnitřní prostor masky dokonale odvětrat aniž by jste si ji byli nuceni sundavat. Vlhký a teplý vzduch se totiž po určité době nevyhnutelně dostane i pod to nejlepší těsnění (ikdyby se měl ohřát a zvlhčit jen o vaši kůži a oči pod sklem). Klimatizace jako obrana proti mlžení funguje vpodstatě na dost podobném principu jako termální sklo - tedy odstraňuje extrém současně nejteplejšího a nejvlhčího vzduchu na jedné straně skla - ale vlhkému vzduchu nevytváří jen bariéru, ale dostává ho úplně pryč z prostoru masky (s tou či onou účinností). Opět ke třeba podotknout, že ani ventilátor nepředstavuje finální řešení, neboť dříve nebo později se vám vlhkostí nasákne těsnění, nebo se pod maskou začnete potit, s čímž si ani ventilátor moc neporadí - jediný spolehlivý způsob jak zabránit mlžení masky je ve skutečnosti přestat dýchat a přestat se potit. Dobře provedená "klimatizace" ale bez diskuse dost pomůže, zvlášť při delších hrách. Speciální ventilátory pro paintballové masky jsou bohužel dost drahé a často také popravdě nic moc (osobní zkušenost s JT Vortex). Nejlepší je svěřit to vlastním rukám - z ventilátorku do PC, pár kablíků, malého přepínače a dobíjecí baterie si můžete během půl hodiny za méně peněž ubastlit daleko lepší výrobek. Optimální je použít malých 12V ventilátorků pro notebooky ve spojení s 9V nabíjecí baterií. Ventilátorky doporučuji volit pokud možno s fluidními ložisky - mají menší hlučnost což opravdu oceníte (nejde ani tak o to, že by vás snad soupeř slyšel, ale o to, že ventilátorky umístněné relativně blízko uší budou více či méně narušovat váš vlastní sluch - takže ať raději méně).

Další a zcela jistě tou nejlepší možností jak zabránit mlžení je ohřev skla. Ohřátí skla na teplotu jen o zlomek stupně vyšší než je teplota okolí rosení zabrání a přitom nebude mít vliv na optické ani mechanické vlastnosti skla. Podobné metody se používá u automobylových skel, nebo třeba u průzorů vojenské bojové techniky. Teplota lidského těla se při fyzické zátěži krátkodobě zvyšuje na maximálně 39°C. Teplota produkovaná vaším tělem, ať už přímo nebo vzduchem který vydechujete tedy logicky nemůže být vyšší. Také teplota vzduchu v letních měsících u nás většinou nepřesahuje 39°C. Pokud tedy sklo vyhřejete na řekněme 40°C, spolehlivě tím zabráníte jeho mlžení. Nejvyšší povolená pracovní teplota polykarbonátů je 115°C (pokud není zahřátí skokové), což vám poskytuje dostatečnou bezpečnostní rezervu. Předměty volně položené na sluníčku se v létě mohou zahrát i na 60°C. To znamená, že jako jednoduchého před-topení skel lze během přestávky využít i sluníčka :-). Sklo lze také opakovaně opatrně ohřívat např. fénem, ale jedinou skutečně dobrou obranou proti orosení či mlžení je mít ho stále ohřívané. Bohužel, v současnosti systém vyhřívaného skla pro paintballové masky nikdo neprodává a tak zatím nelze očekávat jeho větší dostupnost. K vyhřívání by snad šlo použít soupravu na ohřev objektivů hvězdářskách dalekohledů (vyhřívacími pásy, napájení 12V, maximální odběr 6A), ale ty bývají dost nákladné, takže nejlepší asi bude udělat si vlastní. Lze použít tenkého odporového drátku, navinutého kolem skla, nebo na něm naneseného elektrovodivého odporového laku (potřebujeme druh který neleptá plasty, vhodné jsou např. laky určené pro železniční modeláře).


Protimlžící přípravky

Na trhu je dnes široká nabídka ruzných přípravků s kombinovaným čistícím/protimlžícím, případně ještě antireflexním a antistatickým účinkem. Některé jsou určené speciálně na paintballové masky, jiné na klasické dioptrické brýle, průzory hokejových, motocyklových přileb, skla automobylů, okna, potapěčské brýle, taktické brýle i plynové masky. Základní složení většiny z nich je ale dnes téměř identické, protože všechny řeší vpodstatě tytéž problémy a musí dnes také počítat se stejnými materiály - polykarbonáty. Hlavní složkou je zde glycerin nebo glycerol, které pohlcují vlhkost. V nouzi je proto lze celkem úspěšně nahradit naředěným (v poměru 1:2 až 1:5) dětským šamponem, mýdlovou vodou, nebo i zubní pastou - které nedráždí oči a tyto látky rovněž v té či oné míře obsahují, jako zvláčňující složku.

Většina těchto přípravků vám když nic jiného minimálně pomůže sklo dokonale vyčistit od mastnoty (po zásahu), což samo o sobě není k zahození, protože špinavé sklo je k mlžení daleko náchylnější a nečistoty pochopitelně sami o sobě omezují viditelnost. Z hlediska ochrany proti mlžení lze ale od běžných přípravků realisticky očekávat pouze jeho oddálení nebo zpomalení. Podle zkušeností tenký film protimlžícího přípravku zaručí nerušený výhled tak maximálně na 10-20 minut, potom už nebude mít větší efekt. Například test prováděný v roce 2005 v kanadské armádě ukázal, že většina přípravků ztrácela účinnnost už po 5 minutách fyzické aktivity nositele v chladném prostředí.

I to se ale počítá, tím spíš, že tyto přípravky nejsou nijak zvlášť drahé, minimálně tedy s ohledem na to, že na celou plochu skla stačí jen pár kapek (větší vrstva na sebe naopak má tendenci nabalovat nečistoty), takže i ty nejmenší - 2oz (55g = ~30ml) lahvičky vydrží opravdu dlouho (měsíce při pravidelném hraní). U klasických (singl) skel je důležité tyto přípravky aplykovat i na vnitřní stranu skla a pokud pod maskou nosíte brýle, tak také samozřejmě také na ně, z obou stran.

Vedle těchto běžných přípravků ovšem už existují a začínají být i dostupné i pokročilejší přípravky, které vydrží daleko déle a s nimiž efekt nějakého naředěného šamponu srovnávat opravdu nelze. Jde zpravidla o speciální, daleko dražší výrobky určené pro armádu, záchranáře, nebo laboratorní personál zkoumající nebezpečné látky. Jsou to například speciální "vícevrstvé" přípravky, u nichž může k odpařování jedné aktivní vrstvy dojít až po odpaření jiné. Jiné přípravky se "neaktivují" působením vody v plynném, ale až v kapalném skupenství - nevydrží pak sice v akci samé působit déle, ale mohou chránit sklo před mlžením i velmi dlouhou dobu po nanesení (což je výhodné např. pro skladování pohotovostního vybavení). Jsou také přípravky které brání kondenzaci vody ve formě malých kapiček a místo toho ji "nutí" vytvářet hladký, tenký film který je daleko průhlednější - na skle tedy voda kondenzuje, ale méně nepříjemným způsobem.


Zdroje & užitečné odkazy:
http://www.spadout.com/wiki/index.php/How_to_Pick_Goggles
http://www.ivanhoe.com/science/story/2006/01/95si.html
http://scienceblogs.com/cognitivedaily/2006/06/the_impact_of_foggy_goggles_on.php
http://www.homeenergy.org/archive/hem.dis.anl.gov/eehem/95/950708.html