Skutečně potřebuji měřák rychlosti?

Pokud se považujete za "vážné" hráče paintballu, pak jednoduchá odpověď na otázku v nadpisu zní: ano. Některým lidem taková odpověď nebude po chuti a mnozí budou mít spoustu "logických" argumentů, proč právě oni měřák rychlosti nepotřebují, proč se bez něj obejdou, nebo proč si ho nemohou dovolit. V minulosti kdy měráky rychlosti byli velmi drahé a vlastně i vzácné se bez nich většina hráčů opravdu musela obejít. Ovšem dnes, kdy dostatečně kvalitní měřák rychlosti nejstojí více než běžná levná paintballová zbraň nebo bedýnka kuliček je situace jiná. Každý hráč který to s paintballem myslí skutečně vážně se dle mého názoru bez přístupu k měřáku rychlosti neobejde. Nemusí ho nutně přímo sám vlastnit, ale musí k němu mít velmi dobrý přístup. Na následujících řádcích vysvětlím proč.

Měřák rychlosti Pro Chrono Digital
od firmy Competetion Electronics

Jedním důvodem je bezpečnost... ale není důvodem jediným a pro "vážného hráče" ani tím zdaleka nejdůležitějším. Bezpečnost popravdě považuji v paintballu za to nejdůležitější - nebude-li hra bezpečná, nebudeme ji moci dlouhodobě provozovat. Nic se nemusí stát jednou, desetkrát, stokrát, ale je-li tu riziko, jednou se něco stane. Kdo to míní s paintballem vážně, míní ho hrát často a pak musí počítat s tím, že ho pravděpodobnost nevyhnutelně dohoní. Jen kvůli zajištění bezpečnosti ale měřák vlastně ani tolik nepotřebujete. Pokud se nechcete vrtat ve zbrani, z hlediska bezpečnosti vám naprosto stačí, pokud si ji jednou nastavíte přiměřeně pod bezpečnostní limit (např. na 270 fps), zde ji dobře ozkoušíte a pak si ji jednou, dvakrát za rok zkontrolujete jestli ji tam stále máte (například v jiném klimatu nebo s jiným střelivem). Bezpečnost si tak zajistíte víc než uspokojivě.

Ikdyž osobně nedoporučuji jít touto cestou, někteří lidé mají naopak rádi zbraň stále nastavenou "na hraně", tj. řekněme s rychlostí na 290 fps. Hrajete-li uvnitř budov a obecně na krátkou vzdálenost, není to vůči ostatním nic ohleduplného, nicméně venku, při střelbě na dlouhou vzdálenost to jistý smysl má. S dobrým střelivem dobrá zbraň i s takovým nastavením stále zůstává spolehlivě pod bezpečnostním limitem a má nejvyšší dostupný povolený "balistický výkon". Pokud je zbraň přizpůsobena dosahování této rychlosti a je v ní vhodné střelivo, lze si často oprávněně myslet, že s ní máte nejlepší dostupné střelecké výkony. Spousta hráčů kteří si chtějí hrát na "snipery" a touží po zásazích na dlouhou vzdálenost jde touto cestou... při tak těsném nastavení ale skutečně potřebujete častější měření, aby jste zajistily, že jste stále bezpečně pod limitem. Zbraň sama třeba může mít s kvalitním střelivem konsistenci pod +/- 5 fps, ovšem dostanete-li střelivo trochu jiné velikosti, pružnosti nebo hmotnosti, střední rychlost se tím může posunout i o 15 fps nahoru nebo dolů.

Za daleko důležitější povazuji, že jen přesný odečet rychlosti vám dokáže napovědět, co se s vaší zbraní děje, co skutečně dělá. Tento přesný odečet bez měřáku rychlosti prostě nemáte. Myslet si, že dokážete rychlost nějak odhadnout nebo posoudit je velmi hloupé. Paintballová kulička letí docela rychle a člověk prostě není smyslově vybaven na to, aby takto rychle se pohybující se objekty nějak přesněji hodnotil. Váš osobní dojem o tom jak rychle kulka letí je ovlivněn okolím (vzdálenost, členitost, barevnost, osvětlení), hlučností zbraně, její "kopavostí", umístněním hlavně a záměrné, tím jak kulka letí i samotnou kuličkou. Jinak řečeno, je tu spousta věcí které mají vliv na to jak rychlost letící kuličky vnímáte a která ale nemá se samotnou rychlostí žádnou souvislost. Osobně jsem se mohl opakovaně přesvědčit, že dojem který z rychlosti letící střely lidé mají je většinou hodně zavádějící.

Pozn.: pravidelně jsem například na herní setkání nosil dvě zbraně s naprosto stejně nastavenou úsťovou rychlostí a naprosto stejnými zjištěnými střeleckými parametry (rozptyl i "dostřel"): jedna byla pumpička nelsonova mechanismu s 9" hlavní bez portingu a druhá byla Sterlingova pumpička s 16" hlavní s bohatým jemným portingem. Obě byli laděné a obě měly nastavený mechanismus tak, že střílely prakticky stejně. Nelson byl ovšem vzhledem ke svému uspořádání daleko hlučnější a "kopavější". Většina lidí měla skálupevný dojem, že tento Nelson prostě MUSÍ střílet daleko rychleji a "udeřit" daleko tvrději než Sterling. Obdobně tomu bylo u mého ZGP a P68SC. Rychlost letící paintballové kuličky zkrátka lidé seriózně neodhadnou, potřebují k tomu pomoc specializovaného měřícího přístroje - a tím je právě měřák rychlosti. Hvězdy také můžete pozorovat i prostým okem, ale bez dalekohledu toho moc neuvidíte. Obdobně tak, při řízení různých typů automobylu máte různý dojem z rychlosti jakou jedete, ale jen pohled na rychloměr vám ukáže jak rychle skutečně jedete.

Pokud se chcete stát více než jen dobrým hráčem, domývám se, že měřák rychlosti je k tomu jednou z nezbytných pomůcek. Jen díky němu své zbrani skutečně porozumíte, budete se ji moci naučit optimálně používat, nastavit a případně i upravit. Decentní měřák rychlosti může být jednou z nejlepších investic do paintballu které uděláte. Pro "vážného hráče" není otázkou zda si ho pořídit, ale maximálně kdy.