Střelivo
(Stručné info co jsme kdy používaly)


Ačkoliv paintballové zbraně (nebo případně jejich hlavně) vypadají moc hezky, tím co nejvíc rozhoduje o přesnosti a spolehlivosti je sama paintballová kulička. Proč? Zatímco paintballová zbraň je výsledkem strojírenské výroby, kde není problém držet geometrický tvar ani přesnost v rozměrech na desetinu milimetru a kde se v zásadě nic moc nemění, když už je to uděláno, paintballová kulička je zcela jiný případ. Žádná paintballová kulička nemá přesně kulový tvar, odchylky od rozměru se tu u levnější munice běžně pohybují okolo půl milimetru a i ty nejlepší druhy mají už ve výrobě rozptyl kruhovitosti kolem dvou desetin milimetru. Její vlastnosti se navíc vlivem klimatu, nebo nesprávného skladování či přepravy mohou měnit. Největším slabým místem paintballu (vedle mlžících se masek) je zkrátka sama paintballová kulička a proto závisí především na její kvalitě jak dobře bude ta která zbraň střílet.

RPS Marbalizer Pravidelný vítěz srovnání kvality střeliva. Kulička o které se říká, že nezáleží na tom z čeho je vystřelena, protože létá perfektně prakticky ze všeho. Jde o ukázku toho, kde skutečně leží technologické hranice při výrobě kuliček. Tyto kuličky jsou těžké a pevné... koule. Jedna jako druhá. Odchylky na průměru nepřekračují dvě desetiny milimetru (!!), šev je sice okem viditelný, ale hmatem téměř nepostřehnutelný. I ve velkém průměru ji lze bez problémů vystřelovat i vysokotlakými zbraněmi skrz hlavně malého průměru, klidně i rychlostí vysoko nad 300 fps. Ve zbrani je prakticky nemožné ji trhnout, při zásahu do tvrdého ovšem praská báječně. Pochopitelně také nepatří mezi nejlevnější, ale výrobce si jeji cenu může dovolit držet.
Zap Chronic 420 gold
(dříve Ultimate Chronic) Lepší a dražší verze Zap Chronic, původně určená pro špičkové "kropící" soutěže. Bývá o dost přesnější než standartní chroniky, zpravidla má trochu větší průměr a menší tvrdost. Patří mezi nemnoho celkem běžně dostupných kuliček které lze opravdu nějak smysluplně srovnávat s RPS Marbalizer... nedá se sice říct, že by se jim zcela vyrovnala (minimálně má o trochu horší zpracování švu), ale pořád je to velmi, velmi kvalitní koule. Kdo koupí, neprohloupí, pokud tedy nemíní škudlit na kvalitě nebo nepotřebuje vyloženě něco "průbojného". Sehnat se místy dají jen na objednávku... ale v tom případě alespoň nehnijí prodejci dlouho na skladě a dostanete čerstvé zboží.
Zap Chronic Svého času jedna z nejlepších kuliček které byli běžně dostupné v čechách, vzor podle kterého se hodnotily ostatní. Ačkoliv nešlo o to úplně nejlepší, byla to dobrá koule, podstatně lepší než 9/10 ze všech ostatních druhů. Ceněná byla dobrá přesnost na dlouhé vzdálenosti, dobrá tvrdost a dlouhá životnost (skladovatelnost). Je to pěkně tvrdá a zároveň pružná kulička, která nepraská ve zbrani, proletí křovím a často nepraskne ani na cíly (vadí/nevadí?). Má až nepříjemně hustou, těžkou náplň - lze ji obtížně setřít i po hře, nesetřené skvrny místy nechávají nevypratelné fleky na světlém oblečení. Jako jedna z mála moderních kuliček má také celkem vhodný průměr pro většinu základních hlavní (například pro základní hlavně Spyderů s opravdu velkým průměrem), vcelku přiměřený i pro pumpy bez blokací - zde doporučuju především oranžové Chroniky, protože standartní Zap Chronic v oranžové barvě měly kupodivu vždycky o dost větší průměr než červené nebo žluté, když jsem je mohl porovnávat. V poslední době lze bohužel pozorovat rapdině klesající kvalitu, pravděpodobně kvůli svéráznému zásobování a skladování hlavního dovozce.
Draxxus Hellfire Údajně nejkvalitnější kulička z rodiny Draxxus. Je to opravdu dobrá kulička, ale nejspíš trochu přeceňovaná. "Problém" je v tom, že tyto Draxxusy vypadají vizuelně velmi hezky - mají pěknou jednolitou barvu, kvalitní šev nejsou zjevně šišaté - ale při přeměření, nebo pomalé střelbě s miřidly zjistíte, že s tím nejlepším se přesností výroby prostě srovnávat nemohou. Velikostí, tvrdostí, pružností i přesností zhruba odpovídají standartním Chronikům (růžová nebo žlutá), nebo je i lehce převyšují, což rozhodně není špatné, ale ve srovnání s Chroniky 420 nebo Marbalizery... pokud ovšem ty právě nemůžete sehnat v dobrém stavu (čerstvé, nebo alespoň dobře skladované) a obdobné Draxxus Hellfire naopak zrovna k dispozici jsou, nejspíš nebudete litovat, pokud si je místo nich koupíte.
Severe Cyclone Jeden z nemnoha méně známých druhů kuliček přesností srovnatelných s Zap Chronic - jde o špičkové "turnajové" střelivo, které je sice o něco křehčí, ale má obdobnou přesnost i průměr jako žluté nebo růžové Chroniky a ve většině případů by je bylo schopno plnohodnotně nahradit. Byla by to dobrá alternativa k Chronikům od Zapu, ale bohužel zatím bývají o něco dražší a vzhledem k tvrdosti nemají takovou životnost, takže se je prakticky nevyplatí kupovat. Kdyby jste ovšem náhodou nemohly sehnat Chroniky a pokud nemáte nároky na tvrdost... nejspíš by nešlo o špatnou volbu. Severe Cyclone které jsme testovali měly velmi hezkou černou barvu na povrchu a pod povrchem neméně slušivou oranžovo-červenou náplň. Celkem efektní.
Draxxus Inferno SFX První lepší kuličky z rodiny Draxxus, "turnajové" kuličky, dle výrobce určené speciálně do vysokokadenčních vysokotlakých zbraní, se zvláštní technologií výroby skořápky, aby nepraskaly i při velmi rychlém podávání a přitom praskaly na cíly. Ve skutečnosti jsou to prostě obyčejné tvrdší a pružnější dobré koule :-). Prakticky jde o kuličky přesností srovnatelné se standartními Chroniky, tvrdostí a váhou je možná i o něco málo převyšující, ale bývají o trochu menší, což je zpravidla na škodu věci. Pokud ovšem máte semiautomat s hlavní menšího průměru (řekněme tak od .685"=17,4mm méně)... v karbonově žluté vypadají opravdu pěkně a stejně hezky z něj pak i létají. Osobně bych ovšem bral spíš něco jiného...
PMI Premium Zap Tork, Draxxus Blaze, Draxxus Inferno, Draxxus Inferno Arktic, PMI Rampage, PMI Premium, X-ball Bronze... bez ohledu na značku a název jde ve všech případech o prakticky identické kuličky patřící do střední cenové a nižší kvalitativní třídy. Jde prostě o levnější, stále ještě dobře použitelnou, ale méně přesnou, vyloženě komerkční munici (magické slovo zní Field Paint only). Do automatů, na nenáročné kropení a především na kratší vzdálenosti jsou víc než O.K. ale jinak nebrat. Některé série mohou být povedenější, ale když se dostanou k zákazníkovi, zpravidla mají 2-3x větší rozptyl než špičková munice a prodávají se zhruba za 70% z její ceny, takže se vzhledem k nutnosti střílet pro jistotu víckrát vlastně ani ekonomicky nevyplatí... přičemž samozřejmě v paintballu nejde jen o peníze...
Neznačkové kuličky Neznačkové kuličky, tedy takové, kterým se jejich výrobce raději ani nehlásí patří mezi ty u kterých opravdu nelze žádnou velkou kvalitu očekávat. Jejich hlavní vlastností je to, že jsou levné. Místy mohou zastat stejnou práci jako dražší, nejlevnější značkové kuličky, ale často jde o šmejd, který není schopen bezpečně opustit ani hlaveň optimálního průměru, při pomalé střelbě nízkotlakou zbraní a v ideálním počasí. Z hlediska užitné hodnoty tedy může jít především o zajímavý polotovar na výrobu různých paintballových granátů, min apod. nebo prostě dobrou věc k ozkoušení toho, jak moc je vaše zbraň ke kuličkám šetrná (pokud vám ve hlavni praskne "jen" každá patnáctá, můžete to místy považovat za úspěch).
Kuličky nestandartní ráže .50" (~13mm) vhodné pro 3357 Spotmarker, vyráběné již léta společností Palco Marketing Inc. pro její jednoduché "paintballové" vzduchovky a foukačky. Dodávány jsou v plastových, vzduchotěsně uzavřených, nádobách o kapacitě 200 nebo 500 ks a vůči střelivu .68" ve standartní kvalitě, více než odpovídající potřebám a kvalitám Spotmarkeru. Zakoupit je lze hned v několika internetových obchodech v Americe i Evropě, takže dostupnost pro opravdové nadšence dodnes není problémem. Oproti klasickému .68" střelivu s hmotností 3.2g váží jeden kus .50" pouze 1.15g a do klasické tuby pro 140 kuliček se jich vejde bezmála 500. Menší a mnohem lehčí střely by teoreticky - na základě kinetické energie a průřezového zatížení - bylo možné vystřelovat rychlostí až 475 fps bez porušení bezpečnosti. Kuličky ráže .50¨
6mm kuličky pro airsoftové zbraně
v paintballovém - barvícím - provedení 6mm airsoftové kuličky v atypickém "paintballovém" - barvícím - provedení. Hmotnost se pohybuje někde mezi 0.15-0.20g, velikost v rozsahu od 5.8 až do 6.6mm. Velká část balení je navíc viditelně šišatá, rozdíly na průměru jsou až 0.6mm (tedy celých 10% z deklarovaného rozměru). Šišatost není rovnoměrná kolem švu, který je mimochodem celkem výrazný, ovšem nevystupující, zabíhající jakoby dovnitř kuličky. Pouze asi 1/3 z kuliček v balení je relativně kulatá (nešišatá) - rozdíly na průměru jsou do 0,1mm. Velikost je ale i u těchto kulatých exemplářů "nestabilní" - většina z nich se sice pohybuje mezi 6.0-6.1mm, ale některé mají průměr 5.9mm, jiné zas 6.4mm. U střeliva s takovými odchylkami lze jen těžko očekávat nějakou spolehlivost nebo přesnost. Skořápka kuliček je tak tvrdá, že ani nejdou rozmáčknout v ruce... což vzhledem k velmi malé hmotnosti a očekávaným úsťovým rychlostem z airsoftových zbraní (80-160 m/s) znamená, že rozbití asi těžko způsobí cokoliv menšího než kolmý zásah do plechu nablízko. Barvící funkci při hře tedy neplní. Opodstatnění by mohlo být v prosté ekologii. Materiál skorápky ovšem nevypadá jako želatina z klasických paintballových kuliček - není pružná, ale tvrdá, působí dojmem že se netrhá, ale spíš rozlamuje. Množství barvy v kuličkách je minimální - v lepším případě malá kapka tvořící barevnou šmouhu o velikostí odpovídající asi zbytkům skořápky (tj. cca. dvojnásobek průměru). Některé z kuliček dokonce vypadají, že ani žádnou barvou plněné nebyli. Barvivo také nevypadá jako potravinářské z jiných paintballových kuliček - daleko víc se maže, jde mnohem hůř umýt a ve vodě se samovolně nerozpouští. Výrobek je tedy spíš reklamní pastí na příznivce Airsoftu, kteří by si chtěli vyzkoušet paintballové střelivo...