Jak ještě víc utlumit hlaveň J&J Ceramic

Hlavně J&J Ceramic nejsou zrovna nejznámější a nejobdivovanější, ale hráči kteří s nimi mají osobní zkušenosti si jich zpravidla nemálo cení. Ačkoliv jsou prezentovány jako samočistící hlavně s teflonovým povrchem pro snížení tření, za jejich výkony ve skutečnosti nestojí žádná magie, technický zázrak, ani úžasné technologické postupy. Jde vlastně o docela jednoduché, jednodílné, jednoprůměrové hlavně středního průměru (17,5mm = .689") vyrobené z černě eloxované hliníkové slitiny, které mají v posledních cca. 8 palcích délky porting složený z celkem 96 dírek malého průměru (2mm).

Standartní J&J Ceramic

Nejde o žádné překombinované, přehypované hlavně typu Smartparts All American, Smartparts Freak, Hammerhead, nebo DYE Ultralite. Jsou to do jisté míry jen velmi obyčejné hlavně, ovšem dobře navržené a dobře vyrobené. Mezi hráči jsou oblíbené pro velmi slušný poměr ceny a výkonu, solidní přesnost a velmi dobrý tlumící efekt. Velmi pravděpodobně by jste sehnaly hlaveň, která by vám poskytla o něco více než J&J Ceramic, ale po koupi J&J Ceramic nejspíš budete spokojeni, budete to považovat za dobrou investici a dost možná pak nakonec stejně jako mnozí ostatní v akci zjistíte, že vám poskytuje prakticky totéž co jiné, daleko dražší hlavně.

Uspořádání J&J Ceramic ovšem nabízí způsob, jak ji ještě víc vylepšit. Její porting tvoří dírky o průměru 2mm rozmístněné ve třech řadách po 32, rozložené na obvodě klasicky pravidelně po 120°. Tlumící efekt tohoto portingu je velmi dobrý, ale jak lze snadno vypozorovat, počet dírek je stále příliš malý, aby na většině zbraní dokázal zcela "vyčerpat plyn" před tím, než kulka dorazí k ústí, kde způsobí většinu hluku jeho náhlým vypuštěním na světlo boží, obdobně jako když vytáhnete zádku z lahve šanpaňského. Řešením které se tu přímo nabízí, je zdvojnásobit počet dírek provrtáním nových tří řad vždy skrz existující dírku na protilehlou stěnu. Takovéto vrtání zevnitř ven poškodí vnitřní povrch jen minimálně a díky "vodící dírce" je relativně snadné udržet plus mínus správnou polohu nových dírek. Špatné pak není ani přidat na konec, mezi poslední dírku a ústí další kruh dírek, tentokrát nejlépe 12 kusů na obvodu (u ústí tyto zcela nové dírky, vrtané zvenku dovnitř jde vevnitř celkem snadno začistit). Celkový počet dírek se tím zvětší na 204 a hlučnost dále poklesne.

Upravená 16¨ J&J Ceramic

Na provedení je to celkem snadná změna, ikdyž dokáže být časově náročná. Vyžaduje to jen stojanovou vrtačku, dobrý svěrák, vrták průměru 2mm, větší vrták pro začištění výstupu, jemný šmirgl a lapovací pastu pro přeleštění vnitřních přechodů. Zabere to trochu času, ale jinak to nic nestojí a i už před tím velmi dobré tlumící vlastnosti J&J Ceramic se tím ještě znatelně zlepší.

Pro další zlepšení tlumícího efektu je už následně vhodnější soustředit se na samotnou zbraň, především na zlepšení její hospodárnosti využití plynu. Hlaveň sama už má dostatečný potenciál být na dobré zbrani opravdu velmi tichá (s laděným Sterlingem je samotný výstřel z takto upravené 16" J&J Ceramic na 25 metrů prakticky neslyšný a dopad kuliček je hlučnější než výstřel i na mnohem menší vzdálenost).

Dalším zlepšením které se nabízí je "kryt proti dešti" - pouzdro navlékané na hlaveň, které kryje porting před pronikáním nečistot z vnějšku a přitom uvnitř nabízí dostatek prostoru kam by mohl plyn z hlavně expandovat - nebo úprava pro upevnění APEX barrel systemu.