Výstroj na půjčování

Tato část by měla pomoci lidem, kteří hodlají půjčovat výstroj pro paintball, nebo kteří si ji naopak od někoho hodlají půjčit. Je třeba odlišovat dvě zcela odlišné kategorie: výstroj půjčovanou komerkčně za účelem určitého finančního zisku, nebo tzv. z dobré vůle, přátelům a těm kteří by si paintball rádi vyskoušely a vlastní výstroj nemají. Tyto dvě věci spolu popravdě nemají mnoho společného a nelze je hodnotit podle stejných měřítek.


Komekční půjčování

V zahraničí je komerční půjčování výstroje téměř výhradně spojené i s pronajímáním prostoru na kterém pak můžete paintball pod dohledem provozovat. U nás vám zatím naopak různí "podnikavci" častěji výstroj přivezou na určené místo, kde vám ji na vaši vlastní zodpovědnost zapůjčí s tím, že hrajete na nějakém odlehlém a nepoužívaném pozemku jehož vlastník o tom třeba vůbec není informován... což by v zahraničí bylo zcela nepředstavitelné. U nás se ale hra na nepříliš frekventovaných, více či méně veřejných prostranstvích v zásadě velmi tolerantně trpí (alespoň prozatím a doufejme že tomu tak bude i v budoucnu). Zatímco v zahraničí je proto komerce z drtivé části spojena s kluby kde pravidelně hrají titíž lidé (ne nepodobným klubům našich sportovních střelců z "ostrých" palných zbraní sdružovaných u střelnic), velmi často s vlastní výstrojí, u nás se naopak většinou omezuje vyloženě jen na půjčování výstroje lidem kteří si paintball chtějí spíš jen vyzkoušet, tedy přijdou jednou, dvakrát, maximálně třikrát a pak si případně pořídí vlastní vybavení.

Pokud si půjčujete výstroj na ryze komekční bázi a chcete si to co nejlépe užít (ne jen pouze "vyzkoušet"), doporučiji se předem důkladně informovat o tom co kde nabízejí a za jakých podmínek. Setkal jsem se bohužel s příliš mnoha případy českých "zlatokopů", kteří se neostýchají chtít za velmi málo velmi mnoho. Nezřídkakdy tak dostanete za těžké peníze pouze starou, velmi opotřebovanou výstroj typu nejlevnější povyspravované masky a přes pět let staré otlučené Spydery té nejnižší třídy se střelivem, které je ve skutečnosti dobré jen do odpadu.

Pokud jde o zbraně, doporučil bych obrátit se nejlépe někam kde mají Tippmanny 98, Tippmanny A5, nebo podobné zbraně, které už v základu jako zbraň vypadají, jako zbraně se drží a mají nějaká miřidla. U jiných typů zbraní totiž jde zpravidla jen o divoké kropení, protože do "militantních" úprav erárních zbraní se zde zpravidla nijak neinvestuje. Jedinou další podobnou možností je půjčit si PGP/ZGP, ale s těmi si hru popravdě pořádně užijete až poté, co se je naučíte lépe ovládat (třeba nabíjení je sice v klidu celkem snadné, ale nováčci ho ve stresu prostě nezvládají a výsledkem jsou "selhávky zbraně" právě v kritickém okamžiku). Masky by měly mít skla bez početných hlubokých rýh (nejlépe zcela čistá, což je ale v praxi nedosažitelné), těsnění v pořádku, skla by měla být buď dvouvrstvá-termální, nebo by vám provozovatel měl alespoň poskytnout sprej proti mlžení. Samozřejmostí je proškolení o bezpečnosti... a nepříliš masový charakter akce, kdy vás pár provozovatelů prostě nestíhá ani hlídat, ani se Vám věnovat. Pro nejlepší zážitek si je pro akci vhodné vybrat suchý, přiměřeně teplý den s lehkým vánkem, hrát se dá ale popravdě téměř kdykoliv - jediné klimatické omezení paintballu je dáno pohodlností účastníků, popř. v tomto případě i provozovatelů.


Půjčování na nekomerční bázi

S půjčováním výstroje na nekomerční bázi mám mnohaletou provozní zkušenost. Výstroj jsme během let půjčovali lidem kteří s námi chodily hrát a vlastní vybavení neměly... a pak jsme jim ji přirozeně začaly půjčovat i když jsme my zrovna hrát jít nemohly. Co nás k tomu vedlo bylo jednak to, že i nás takto k věci někdo svého času musel přivést a pak samozřejmě i ten, aby bylo výhledově po kom střílet :-). Dalším důvodem bylo to, že jsme považovaly za lepší aby výstroj pracovala, místo toho aby ležela skladem.

Finanční stránka věci byla zcela vedlejší. Vybírané poplatky zde měly jen pokrýt náklady, lehce zaokrouhleno nahoru - s rozumným přebitkem na údržbu a opravy. Naše snaha byla taková, za minimální peníze půjčovat tu nejlepší možnou, snadno udržovatelnou výstroj.

Maximálně jsme půjčovali 8 setů (zbraň + maska), později počet postupně klesal... jednak s tím jak si někteří stabilnější hráči pořizovali vlastní výstroj a také s tím, jak se množily negativní zkušenosti z podobného půjčování "ve velkém" (kterého jsem popravdě já osobně stejně nikdy nebyl příznivcem). Naše zkušenosti v jednoduchosti svědčily o tom, že čím víc je toho půjčeného, v o to horším stavu se nám to také vrací (je to opravdu zajímavé, že tento trend má exponenciální tendenci - několikrát půjčíte čtyři zbraně a všechno je O.K. pak jich jednou půjčíte jich šest a spousta věcí se vám vrátí poškozená).

Ukázalo se, že ikdyž půjčujete výstroj z dobré vůle a dobrou vůli očekáváte i na druhé straně, není vhodné na ni vždy a u všech spoléhat. Schopnost provést levně a bezproblémově opravy na půjčovaných zbraní se prakticky ukázala jako nezbytnost, neboť někteří lidé dokáží v "zápalu boje" rozflákat opravdu téměř všechno... a většinou nemají ani tolik slušnosti, aby vás na způsobenou škodu upozornily nebo se k ní dokonce přiznaly (a když už mají, jejich vysvětlení co se stalo a co dělaly bývají většinou dost zajímavá). Pouze schopnost provádět si většinu oprav levně a sám, nespoléhat se vším jednoduše na koupi nového náhradního dílu umožňuje udržet dlouhodobě "provozní náklady" na přijatelé mezi (výhodou pak jednoznačně je, že vámi půjčované zbraně pak díky tomu v mnoha ohledech poznáte lépe, než kdyby jste s nimi léta hráli sami). Další komplykace přirozeně související s větším počtem nových nebo "svátečních hráčů" ve hře byli s udržením "herní disciplýny" (dodržování dohodnutých zásad a pravidel, bezpečnosti), prodlužování prostojů atp.

Nakonec tak půjčujeme maximálně (tedy nikoliv minimálně) 5 setů najednou. Osobně se dokonce přikláním k tomu nepůjčovat víc než 3 sety, protože většina lidí má problém nováčky ve větším počtu "uhlídat". A tak ačkoliv by u nás volné výstroje bylo daleko víc, nemyslím, že je nějaký podstatný důvod, proč půjčovat výstroj ve větším počtu. Kdo skutečně chce hrát, ten se k půjčované výstroji dostane a pokud se to někomu nelíbí, je to jen jeho věc - může si bezevšeho pořídit vlastní výstroj, případně vlastní výstroj půjčovat.

Z hlediska materiálního vybavení... pokud jde o masky, pro půjčování zůstaly nakonec výhradně jen osvědčené V-Force bez termálního skla - převážně proto, že jsou dostatečně kvalitní, daleko nejsnáz ze všech se udržují a jejich skla jsou levnější než termální - časově i finančně byli všechny ostatní masky prostě ve výsledku mnohonásobně náročnější a neposkytovaly až o tolik dobré služby aby to vyvážilo (když máte výstroje víc, je skutečně rozdíl jestli jednu masku čistíte 2 minuty, nebo minut deset). V případě masek V-Force nejde sice o ty úplně nejlepší masky, ale jsou dost dobré a hrát se s nimi dá - osobně v náhodně zvoleném exempláři mimochodem příležitostně bez problémů sám hraju a svého času jsme všichni každopádně hráli s daleko horšími, takže nikdo si myslím na kvalitu vybavení nemůže stěžovat. Samozřejmé je pochopitelně průběžné obměňování použitých skel a běžně bývá k dispozici sprej proti mlžení a čistící prostředky.

Pokud jde o zbraně, k dispozici je široký výběr z veškerého toho "harampádí" co se v průběhu let nahromadilo, od Automagů, přes Spydery, Sterlingy až k ZGP... pokud se v nich zdrovna ze záliby, nebo nějakého jiného důvodu nevrtám (mnohé zbraně jsou zajímavější rozebrané než složené). Ve všech případech jde o exempláře jimž je věnována individuální péče, nejde o nějaká čísla na skladě, ale více či méně "vymazlené" kousky se kterými ostatně sami hrajeme. Preferujeme hlavně půjčování dlouhých pump a odladěná PGP/ZGP používáme jako skladné záložní zbraně. Dlouhým pumpám tu dáváme přednost před ostatními zbraněmi protože mají nižší spotřebu munice než automaty a dostatečnou palebnou sílu i (v upraveném stavu) snadnou obsluhu aby si s nimi nováčci dokázaly ve hře poradit. Hra s nimi je podle mnohých daleko zajímavější, nutí hráče myslet, ne jen kropit (ačkoliv i to dovedou). Na druhou stranu je ale jednoznačně herně zajímavější, pokud je na obou stranách alespoň jeden (polo)automat jako "podpůrná" zbraň.

Z hlediska specifických úprav zbraní souvisejících s půjčováním bych zmínil různé zesilování a vyztužování a vyřazení prvků pro snadnou regulaci úsťové rychlosti z provozu. V prvním případě jde o to, že zbraně které nesnesou drsné zacházení při půjčování - kde se dříve či později nevyhnutelně dostanou do rukou kdejakému individuu - neobstojí. Zesilte je co můžete a pak doufejte v nejlepší - co nejdelší dobu používání k další nezbytné opravě, na kterou stejně dojde. V druhém případě jde o to, že stejně tak jisté individuum jemuž se vaše zbraň dříve či později dostane do rukou nevyhnutelně podlehne přesvědčení, že právě tato zbraň střílí špatně - byť byla od vás týž den ráno nastavena tak, aby střílela nejlépe jak může - a pak na ní začně štelovat s čím jen může s přesvědčením že je chytřejší než vy a že právě on je na ni odborníkem. S drtivou pravidelností se oblíbenou obětí takovýchto šťouralů stávají zbraně které jsou vzhledem ke své konstrukci oproti jiným při výstřelu tiché a klidné a působí dojmem nízké úsťové rychlosti. Výsledkem je v lepším případě ještě horší střelba, v horším případě poškození zbraně vlivem přetížení součástí nebo i ohrožení ostatních "horkou" zbraní. Nejlepší je takovýmto šťourům nedat šanci v čemkoliv šťourat, všechny regulační šrouby vyjmout a nahradit je podložkami (nebo ještě lépe vhodnými pružinami bez podložek) a všechny šrouby sloužící k demontáži zbraně vyměnit za co nejvíc atypické (palcové imbusy, hvězdičky apod.).

Co se týče financí... za každý půjčený set vybíráme poplatek 50 Kč na herní den. Zbraně zapůjčujeme s naplněnými tlakovými lahvemi, popř. jednorázovými 12g bombičkami (PGP/ZGP) v zásobě, která by podle našich zkušeností měla bohatě vystačit na celý den. Plyn je již zahrnutý v půjčovném. Pokud jde o kuličky, když dané lidi s sebou bere někdo známý, kdo sám paintball delší dobu hraje (a má svoji vlastní výstroj), kuličky pro ně zajišťuje on a jak si je sežene je jeho starost (v našich zbraních doporučujeme používat kuličky RPS Marbalizer, Zap Chronic 420 Gold, Draxxus Hellfire - preferované v tomto pořadí). Pokud jdou lidé přímo s námi, kuličky zajišťujeme my a z toho vyplývající dodatečné náklady pak rozpočítáváme mezi zúčastněné rovným dílem - platí se nákupní cena toho co se při dané akci skutečně vystřílelo. Prakticky jsme se zatím vždy vešly do 150 Kč na den a osobu a současná tendence je taková, že ceny klesají (společně s léty klesající cenou kuliček).